Avrupa’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Keyifli Rotalar

Tatil planlarının daha da arttığı şu dönemlerde sizleri hayranlıkla gezebileceğiniz yerlerle baş başa bırakıyoruz. Üstelik bu seyahatlerinizde vizeye ihtiyacınız yok. Avrupa’da vizesiz seyahat edebileceğiniz en keyifli rotalar yazımızı sizler için hazırladık.

Türkiye’den vize istemeyen Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Kosova, Kuzey Makedonya ve Montenegro (Karadağ) gibi Balkanlar’ın doğal güzelliklerine sahip ülkelerini gezerek birbirinden unutulmaz hatıralar biriktirmeye hazır olun.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan kalıntıları günümüze kadar korumayı başaran Arnavutluk; coğrafi ve kültürel yakınlığı nedeniyle Türkiye ile pek çok ortak özelliğe sahip Bosna Hersek; Balkanların sevilen rotalarından olan Kosova ve tarihi birikimi, renkli başkenti ve çağdaş mimarisiyle misafirlerine ev sahipliği yapan Gürcistan; bulunduğu jeopolitik konum nedeniyle tarih boyunca pek çok devletin hakimiyetinde kalmış Kuzey Makedonya; Adriyatik’in parlayan yıldızı Montenegro; Balkanlar’ın gözdesi Sırbistan, renkli bir tatil için sizleri bekliyor.

Arnavutluk

1912 yılında bağımsızlığı ilan eden Arnavutluk Cumhuriyeti Avrupa’nın keşfedilmemiş parçalarından biridir. Ülkenin komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğuda Kosova, doğuda Kuzey Makedonya, güneyde ise Yunanistan’dır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı bulunuyor. Bu konumu da Arnavutluk turları ile deniz manzaralı harika yerler görebileceğiniz anlamına geliyor. Vizesiz seyahat edebileceğiniz yerlerden biri olan Arnavutluk göz alıcı güzelliği ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Osmanlı Dönemi izlerini taşıyan başta Tiran olmak üzere Durres, Elbasan, Berat, Kruja, İşkodra ve Gjirokaster’de keşfedilecek pek çok yer bulunuyor.

Arnavut yemeklerinin lezzetini duymayan yoktur. Tarih boyunca pek çok devletin egemenliği altında kalmış olan Arnavutluk farklı kültürlerin etkisine girmiş ve bu zenginlik mutfaklarına da yansımıştır. Dünyaca ünlü Arnavut mutfağının en güzel lezzetlerini Tiran’da tadabilirsiniz. Arnavut ciğeri, Byrek, Elbasan Tava ve Trileçe’yi burada mutlaka tatmalısınız. Aynı zamanda Avrupa’nın en çok güneş alan şehirleri arasında yer alan başkent Tiran’da, coğrafi olarak İtalya’ya yakın olduğu için Tiran’da İtalyan mimarisinin izlerini görebilirsiniz.

Montenegro (Karadağ)

Adriyatik’in gözde kıyısı Montenegro diğer ismi ile Karadağ, muhteşem koyları ve içinizi ısıtan güneşi ile kuşkusuz hayran kalacağınız bir ülke. Avrupa’nın en sevilen destinasyonlarından biri olan Montenegro, Adriyatik Denizi boyunca uzanan dağları, gölleri, muazzam kıyı şeridi ve UNESCO tarafından koruma altına alınan şehirleri ile gezip görülecek pek çok yere sahip. Doğal güzellikleri ve biyolojik çeşitliliği ile masalsı bir dokuya sahip olan bu büyüleyici ülkeyi keşfederken fotoğraf makinenizin yanınızda bulunmasına dikkat edin zira göreceğiniz her bir kareyi ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Kotor’dan Perast’a; Budva’dan Sveti Stefan Adası ve Plajı’na, Podgorica’da Tivat ve Cetinje’ye uzanan Montenegro seyahat planı için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sırbistan

Tarihi dokusu, doğası ve sakinliği ile Balkanların yıldızı Sırbistan seyahat severleri davet ediyor. Tarih sahnesinde önemli rollere sahip olan ülke; doğuda Romanya ve Bulgaristan, batıda Hırvatistan ve Bosna Hersek, kuzeyde ise Macaristan ile komşu. Misafirlerine kültürel anlamda zengin bir seyahat imkânı sunan ülkede tarih dokusu o kadar yoğun ki gerçek dünyayı kısa süreliğine unutabilirsiniz.

Sırbistan’da görülmesi gereken en önemli yerlerin başında başkent Belgrad geliyor. 7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden, Balkanların Paris’i Belgrad Sırpçada “Beyaz şehir” anlamına geliyor. Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen kenti Belgrad; İstanbul ve Atina’dan sonra Kuzey Doğu Avrupa’nın en büyük üçüncü şehri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleşim noktasında yer alan başkent, ülkenin kültür, ekonomi, bilim ve eğitim merkezi. Tarih boyunca pek çok yıkım görmüş fakat yine de ayağa kalkmayı başarmış olan şehrin zenginliği çok sayıda ulusa ve uygarlığa ev sahipliği yapmasından kaynaklanıyor. Şehrin oldukça hareketli olan gece hayatı komşularından bile hafta sonu turist çekmeyi başarıyor. 170’ten fazla gece kulübü olan Belgrad’da Balkanların adeta millî içkisi olan “rakija” ile “kafana” adı verilen müzikli restoranlar da eğlenmek için doğru tercihler oluyor.  Bununla beraber son derece kaliteli restoranlarda ve kafelerde çok uygun fiyatlara bir şeyler yiyip, içebilmeniz de mümkün.

Gürcistan

Ülkemizden kara yoluyla bile geçebileceğiniz Gürcistan’ın başkenti Tiflis yıl boyunca turist akınına uğruyor. Rengarenk başkenti, tarihi ve çağdaş mimarisi iç içe geçmiş pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan Gürcistan hayran bırakacak bir deneyimin kapılarını açıyor.

Köklü bir tarihe sahip olan ülke, eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetlerinden biriydi. Dolayısıyla bölgede gezebileceğiniz tarihi yerler ve etkileyici bölgeler oldukça fazla.

Başkent Tiflis ve Karadeniz kıyısında yer alan turizm merkezi Batum dışında sayısız bakir gezilecek noktaya sahip olan ülkede gezip görecek çok yer, keşfedecek çok şey var.

Yeni nesil şarap bölgesi olmaya aday olan Tiflis, yüzlerce çeşit yerli üzümü ve geleneksel şarap üretimi ile yeni nesil şarap bölgesi olmaya aday bir şehir. Yaya olarak da keşfedebileceğiniz başkentin tarihinin çok iyi korunduğunu görebilirsiniz. Şehri gezerken tabii ki köklü Gürcü mutfağının lezzetlerini de denemeden dönmemenizi öneririz.

Bosna Hersek

Avrupa’da vizesiz gezebileceğiniz diğer bir destinasyon ise Bosna Hersek. Türkiye ile pek çok ortak özelliğe sahip olan Bosna Hersek, komşu ülkelerle çizdiği sınırlarından dolayı “kalp şeklindeki ülke” olarak tanımlanıyor. Hem Orta Çağ’dan kalma köyleri görmek hem de birbirinden güzel şehirleri gezmek istiyorsanız Bosna Hersek tam size göre. Bosna Hersek’in meşhur Mostar şehrini tam ortadan bölen Neretva Nehri’nin üzerindeki yaşlı bir yapı olan Mostar Köprüsü oldukça ünlüdür. Sadece tarihi önemi veya mimari bir harika olması değildir onu özel yapan. Yüz yıllardır sayısız insanın bir kıyıdan diğerine geçişine olanak tanıyan köprü zaman için de çok yara almış olsa da daha da güçlü olarak ayağa kalkmıştır. Siz de Bosna Hersek seyahatinizde meşhur Mostar Köprüsünden atlayan dalgıçları izleyebilir, basamaklı Kravica Şelaleleri’nin altındaki turkuaz havuzlara dalabilir veya başkent Saraybosna’daki 800 metre uzunluğundaki Umut Tüneli’nden yürüyerek geçebilirsiniz.

Makedonya

Başkent Üsküp, sıcacık coğrafyası ile sizi sarmalıyor adeta. Özellikle kırsal kesimlerin doğallığı, hem mimari eserleri ve şehir düzeni hem de değişen çehresiyle görülmeye değer.

Makedonya’da her zevke uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Bölgede isterseniz doğa sporlarını deneyebilir ya da tarihi kalıntıları ziyaret ederek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca Vrelo Mağarası’na kadar giden teknelerle kanyon gezisini deneyimleyebilirsiniz. Kendine has çehresi, sıcakkanlı halkı ve kültür mozaiği ile ön plana çıkan Makedonya ruhu keşfedilmeyi bekliyor.

Kosova

Kosova’nın kültürel ve ekonomik başkenti Priştine’de müzeler, camiiler, tarihi yapılar ve birbirinden güzel parkları görmenizi tavsiye ederiz. Kendine has tasarlanmış kafelerin, restoranların ve mağazaların dizildiği dar sokaklarıyla ünlü bu küçük şehri mutlaka görmelisiniz.

 

Size Özel Seyahat Programı, Detaylı Bilgi ve Rezervasyon:
info@vitaseyahat.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir