Lonely Planet’a Göre 2024 Yılında Keşfedilmesi Gereken Dünyanın En İyi Seyahat Rotaları

Gezi yayıncılığında dünyanın en büyükleri arasında yer alan ABD merkezli kuruluş Lonely Planet, her yıl dünyanın dört bir yanındaki yeni ve heyecan verici seyahat destinasyonlarını araştırıyor. Lonely Planet’in “Best in Travel 2024” başlıklarından yola çıkarak yeni yılda yeni rotalar keşfetmeye hazırsanız başlıyoruz. İşte 2024 yılının en iyi 10 seyahat rotası!

İçimizdeki seyahat etme arzusunu zirveye çıkaracak Dünyanın En İyi Seyahat Rotaları yazımız sizlerle…

Benin

Benin, Batı Afrika’da yer alan, kıtanın Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerinden biri. Uzun yıllar Fransız sömürgesinde kaldıktan sonra1960 yılında bağımsızlığını kazanan ülke keşfedilmeyi bekleyen bir destinasyon. Yoruba, Fon ve Dahomey gibi uygarlıklar, Benin’in topraklarında hüküm sürmüş ve zengin bir kültür ve miras bırakmıştır. Benin’de, Abomey Kraliyet Sarayı, Ouidah’daki Slave Route Müzesi ve Porto-Novo’daki Great Mosque gibi tarihi ve kültürel yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Benin, yağmur ormanlarından plajlara, bataklıklara kadar çeşitli doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Benin’de, Pendjari Ulusal Parkı‘nda safari yapabilir, Ouidah’daki plajlarda dinlenebilir veya Mono Nehri’nde nehir gezisine çıkabilirsiniz.

Benin mutfağı lezzetli ve çok çeşitli. Benin’de, efo riro, amala, afang ve akassa gibi klasik Benin yemeklerini tadabilirsiniz.

Fas

Yüzyıllardır sanatçıların ve yazarların ilham almak için tercih ettiği bu gizemli dünya iki bölümden oluşuyor; surlar içerisinde kalan eski şehir Medina ve modern binalardan oluşan Guéliz. Kuzey Afrika’da yer alan ve zengin bir tarihe, kültüre ve doğal güzelliklere sahip Fas her zaman cezbedici! Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen Fas mistik ve oryantal dokulara sahip bir keşif için doğru bir rota.

Fas, dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan başka bir ülke. Fenikeliler, Romalılar, Araplar ve Berberiler gibi uygarlıklar, Fas’ın topraklarında hüküm sürmüş ve zengin bir kültür ve miras bırakmıştır. Fas’ta, Marakeş’teki El Badi Sarayı, Fes’teki El-Karaviyine Camii ve Chefchaouen’deki Mavi Şehir gibi tarihi ve kültürel yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Fas, dağlardan plajlara, çöllere kadar çeşitli doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmakta. Fas’ta, Atlas Dağları’nda yürüyüş yapabilir, Merzouga’daki Erg Chebbi Çölü‘nde deve safarisine çıkabilir veya Essaouira‘daki plajlarda dinlenebilirsiniz.

Fas mutfağı, dünyaca ünlü. Lezzetli baharatlar, taze malzemeler ve çeşitli lezzetlerle dolu olan Fas’ta, tagine, couscous, pastilla ve harira gibi klasik Fas yemeklerini tadabilirsiniz.

Hırvatistan

Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan ve yıllara meydan okuyan güzelliğiyle Hırvatistan ziyaret etmek için pek çok neden barındırıyor.

İliryalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Slavlar gibi uygarlıklar, Hırvatistan’ın topraklarında hüküm sürmüş ve zengin bir kültür ve miras bırakmıştır. Hırvatistan’da, Dubrovnik, Zadar ve Split gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki şehirleri ziyaret edebilir, antik kalıntılar görebilir ve Hırvatistan’ın zengin tarihini ve kültürünü keşfedebilirsiniz.

Ülke, dağlardan plajlara, göllere ve ormanlara kadar çeşitli doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Hırvatistan’da, Adriyatik Denizi‘nin turkuaz sularında yüzebilir, Plitvice Gölleri‘nin muhteşem manzaralarını seyredebilir veya Baranja‘nın yemyeşil ormanlarında yürüyüş yapabilirsiniz.

Yerel yemekler, taze malzemeler ve baharatlarla dolu çeşitlenen Hırvatistan mutfağında, pašticada, brudet ve pršut gibi klasik Hırvat yemeklerini tadabilirsiniz.

Hindistan

Hindistan, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Hindistan zengin bir kültüre, tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir ülke. Ülke; Avrupa ve ABD’den Delhi, Goa ve Kerala gibi merkezlere yapılan çok sayıda yeni uçuş sayesinde daha ulaşılabilir bir yer haline geliyor.  Dünyanın en eski kültürlerinden birine sahip olan ülkede tapınakları, kaleleri ve diğer tarihi yerleri ziyaret edebilir, geleneksel sanat ve kültürün tadını çıkarabilir ve yerel halkla tanışabilirsiniz. Dünyanın en çeşitli mutfaklarından birine sahip olan Hindistan’da, her eyalette kendine özgü bir mutfak bulabilirsiniz.  Ayrca dünyanın en doğal güzelliklerinden bazıları olan Himalayalar, Thar Çölü ve Kerala’yı ziyaret edebilirsiniz.

Meksika

Kuzey Amerika’nın güneyinde yer alan Meksika, dünyanın en eski medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Maya, Aztek ve Olmec gibi uygarlıklar, Meksika’nın topraklarında hüküm sürmüş ve zengin bir kültür ve miras bırakmıştır. Meksika’da, Chichen Itza, Teotihuacan ve Tulum gibi antik arkeolojik alanları ziyaret edebilir, Frida Kahlo gibi ünlü Meksikalı sanatçıların eserlerini görebilir ve geleneksel Meksika festivallerine katılabilirsiniz.

Meksika, dağlardan plajlara, yağmur ormanlarından çöllere kadar çeşitli doğal güzelliklere sahip. Meksika’da, Sierra Madre Dağları‘nda yürüyüş yapabilir, Yucatan Yarımadası‘ndaki plajlarda dinlenebilir, Chiapas‘taki yağmur ormanlarında kuş gözlemciliği yapabilir veya Sonora Çölü‘nde off-road gezisine çıkabilirsiniz.

Ayrıca Dünyaca ünlü Meksika mutfağında yer alan, lezzetli baharatlar ve taze malzemeler ile yapılan taco, enchilada, mole ve ceviche gibi klasik Meksika yemeklerini tadabilirsiniz.

Son olarak, 2024’de gerçekleşecek güneş tutulmasını Mazatlan’ın altın kumlarında izleyebilir ya da Oaxaca’nın engebeli ve güzel sahilindeki bohem sahil kasabalarında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Moğolistan

Bozkırların ve gökyüzünün ülkesi Moğolistan bozkırları, dağları ve gölleriyle ünlü eşsiz bir ülke. Geleneksel yaşam tarzını ve kültürünü hala koruyan ülkede farklı bir deneyim yaşayacağınız garanti. Moğolistan seyahatinizde Gobi Çölü‘nde deve kervanları ile seyahat edebilir, Altay Dağları‘nda yürüyüş yapabilir veya Uvs Nuur Gölü‘nün büyüleyici manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca Cengiz Han’ın doğum yeri olan Karakurum‘u ziyaret edebilir, Orhun Nehri‘nde rafting yapabilir veya geleneksel Moğol çadırlarında (ger) geceleyebilir ve yerel halkla tanışabilirsiniz.

Türk vatandaşlarının Moğolistan’a yapacakları seyahatlerde 30 güne kadar vizeden muaf olduklarını da hatırlatalım.

Özbekistan

 

Özbekistan, Çin ile Akdeniz arasındaki antik ticaret yolu olan İpek Yolu ile bağlantılı yapılarıyla ünlenen, eski Sovyet Cumhuriyeti’dir. Dünyanın en eski medeniyetlerinden İskitler, Sakalar, Soğdlar, Araplar, Türkler ve Moğollar gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmış Özbekistan’ın toprakları zengin bir kültürel mirasa sahip. Özbekistan’da, Semerkant, Buhara ve Hive gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki şehirleri ziyaret edebilir, İslami mimarinin muhteşem örneklerini görebilir ve Orta Asya’nın zengin tarihini ve kültürünü keşfedebilirsiniz.

Özbekistan’da, Taşkent’in yakınındaki Chimgan Dağları‘nda kayak yapabilir, Karakum Çölü‘nde deve safarisine çıkabilir veya Fergana Vadisi‘nin yemyeşil manzaralarını seyredebilirsiniz.

Yerel yemekleri ile ünlü olan Özbekistan’da, pilav, samsa, lagman ve mantı gibi klasik Özbek yemeklerini tadabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahiplerinin Özbekistan vizesinden 90 gün boyunca muaf tutulduğunu da ayrıca belirtelim.

Pakistan

Umman Denizi’ne olan sınırı ile Güney Asya’nın dikkat çekici ülkelerinden bir diğeri olan Pakistan, meraklıları tarafından oldukça ilgi görüyor.

İndus Vadisi Uygarlığı, Gandhara Uygarlığı ve İslami İmparatorluklar gibi uygarlıklar, Pakistan’ın topraklarında hüküm sürmüş ve zengin bir kültür ve miras bırakmıştır. Pakistan’da, Mohenjo-daro ve Harappa gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki antik şehirleri ziyaret edebilir, İslami mimarinin muhteşem örneklerini görebilir ve Pakistan’ın zengin tarihini ve kültürünü keşfedebilirsiniz. Yine UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Lahor, Pakistan’ın en büyük şehri ve kültürel başkentidir. Şehir, muhteşem mimarisi, zengin tarihi ve canlı kültürü ile ünlüdür.

Pakistan, dağlardan plajlara, çöllere kadar çeşitli doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Pakistan’da, Kaşmir Dağları‘nda trekking yapabilir, Karaçi‘deki plajlarda dinlenmenin keyfini çıkarabilir veya Thar Çölü‘nde deve safarisine çıkabilirsiniz.

Pakistan Yerel yemekler, taze malzemeler ve baharatlarla doludur. Pakistan’da, biryani, karahi, haleem ve nihari gibi klasik Pakistan yemeklerini tadabilirsiniz.

Son olarak Pakistan’ın başkenti İslamabad’ı ziyaret etmenizi öneririz. Şehir, modern ve planlı bir şehirdir ve muhteşem mimarisi ile ünlüdür.

St. Lucia

Karayip Denizi’nde bulunan bir ada ülkesi olan St. Lucia doğa alanları, etkileyici manzaraları ve şahane plajlarıyla UNESCO Dünya Mirası listesinde. İşte St. Lucia’yı ziyaret etmeniz için birkaç neden:

St. Lucia, dünyanın en güzel plajlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Gros Piton ve Petit Piton zirvelerinin arasında yer alan Anse Chastanet, Anse Source d’Argent ve Marigot Bay, St. Lucia’nın en popüler plajlarından bazıları. Ayrıca Pitons Ulusal Parkı, Gros Piton ve Petit Piton zirvelerine de ev sahipliği yapmaktadır. 35 metre yükseklikten dökülen etkileyici bir şelale olan Jalousie Şelalesi’ni ve Sulphur Springs, volkanik gazların çıktığı doğal havuzu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Canlı ve renkli bir kültüre sahip St. Lucia’da Karayip müziği ve dansını deneyimleyebilir, yerel festivallere ve etkinliklere katılabilir, yerel yemekleri tadabilir ve yerel halkla tanışabilirsiniz.

Festivaller

St. Lucia’da her yıl düzenlenen birçok festival ve etkinlik gerçekleşiyor.. En popüler festivallerden bazıları:

Karayip Karnavalı: Her yıl Şubat ayında düzenlenen Karayip Karnavalı, St. Lucia’nın en büyük ve en popüler festivali.

St. Lucia Jazz Festivali: Her yıl Haziran ayında düzenlenen St. Lucia Jazz Festivali, dünyanın her yerinden gelen müzisyenleri bir araya getiren bir festival.

St. Lucia Heritage Festival: Her yıl Ağustos ayında düzenlenen St. Lucia Heritage Festivali, St. Lucia’nın kültürünü ve tarihini kutlayan bir festival.

Şili

Çeşitli doğal güzellikleri, zengin kültürü, tarihi bölgeleri ve aktif macera olanakları ile ünlü bir Güney Amerika ülkesi olan Şili İnka İmparatorluğu’nun merkezi. Muazzam And Dağları‘na ev sahipliği yapan bu bölgede doğa severler için harika trekking ve dağcılık olanakları buluyor. Ayrıca, dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan Patagonya bölgesi de Şili sınırları içerisinde.

Dünyanın en kuru çölü olan Atacama çölü, göz alıcı manzaraları, renkli göletleri ve astronomi için ideal ortam sunuyor. Gökyüzünü incelemek için San Pedro de Atacama gibi bölgeler, astronomi meraklıları için çekici bir destinasyon.

Şili, ayrıca dünya çapında ünlü şarap üreticisi. Ülkenin çeşitli bölgelerindeki şarap bağları, şarap turizmi için ideal konumda. Colchagua ve Maipo Vadisi gibi bölgeler, özellikle şarap severlerin ilgisini çekiyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Valparaiso, renkli evleri, sanat galerileri ve sokak sanatıyla ünlü. Şehir, eşsiz atmosferi ve deniz manzarasıyla ziyaretçilerini cezbediyor.

Zengin ve köklü tarihi ile göz kamaştıran ülkenin en popüler diğer turistik yerleri ise Valle de Mai ve Iquique, Paskalya Adası, Torres del Paine Ulusal Parkı ve Macellan Bulutları.

 

Dünyanın En İyi Seyahat Rotalarında Size Özel Seyahat Programı İçin:
info@vitaseyahat.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/vitaseyahat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/vitaseyahat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/vitaseyah...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/vitaseyahat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52