Dünyanın En Ünlü Gezginleri

Aramızda dünya turu hayali kurmayan var mı? Herkesin içinde heyecan dolu bir keşfetme arzusu olduğunu tahmin ediyoruz. Çocukluğumuzda dünya haritalarını inceleyerek başladığımız bu keşfetme arzusu günümüzde blogları okuyarak, gezginleri inceleyerek devam ediyor.

Peki çok ama çok eski zamanlara giderek hepimize o keşfetme arzusunu aşılamış dünyanın en ünlü gezginleri kimlermiş beraber tanımaya ne dersiniz?

Dünyanın ayak basılmamış yerlerini keşfederek insanlık ve dünya tarihine büyük katkılarda bulunmuş ünlü seyyahlar kültürlerin birleşmesini ve harmanlanması sağlamıştır. Şimdi gelin dünyayı gezerek keşfeden ünlü seyyahlar ve kaşifleri beraber tanıyalım. Dünyanın en ünlü gezginleri ile yapacağımız bu yolculuğa hazır mısınız? Haydi başlayalım.

Marco Polo (1254-1324)

Marco Polo, 1254 yılında Venedik’te doğmuş bir İtalyan tüccar ve kaşiftir. İlk seyahatlerini Akdeniz ve Karadeniz kıyılarına ailesi ile gerçekleştirmiş. 17 yaşındayken babası ve amcasıyla birlikte Çin’e doğru yola çıktı ve 17 yıl boyunca Çin’de yaşadı. Bu gezisi tam 24 yıl sürdü. Kublei Han İmparatorluğu’nu, Uzak Doğu’yu, İpek Yolu’nu ve Çin’i anlatan etkileyici hikayeleriyle Marco Polo, kendinden sonraki nesle ilham kaynağı oldu.

Çin’deyken Kubilay Han’ın danışmanlığını yaptı ve Çin’in kültürünü ve tarihini yakından inceledi. 1295 yılında Çin’den Venedik’e dönen Polo, seyahatleri hakkında yazdığı kitabının yayınlanmasıyla Avrupa’da ün kazandı. Polo’nun kitabı, Avrupalıların Asya’yı ve Çin’i daha iyi tanımalarına yardımcı oldu ve birçok kişinin Asya’ya seyahat etmesine ilham verdi.

Polo’nun seyahatleri, Avrupa’nın Orta Çağ’dan Rönesans’a geçişinde önemli bir rol oynadı. Polo’nun kitabı, Avrupalıların Asya’yı ve Çin’i daha iyi tanımalarına yardımcı oldu ve birçok kişinin Asya’ya seyahat etmesine ilham verdi. Polo’nun seyahatleri, Avrupa’nın kültürel ve ekonomik gelişimine de önemli katkılar sağladı. “Gördüklerimin yalnızca yarısını anlattım” diyen Marco Polo’nun orijinal el yazmalı güncesi her ne kadar kayıp olsa da günümüzde 100’den fazla çizimli kopyası mevcut. En eski basımlardan biri ise Oxford’da Bodleian Kütüphanesi’nde yer alıyor.

Kristof Kolomb (1451-1506)

Kristof Kolomb, İtalyan bir denizci ve Amerika’nın keşfedilmesinde önemli bir rol oynayan kaşiftir. 1451 yılında İtalya’nın Cenova kentinde doğdu. Gençliğinde denizci olarak çalıştı ve Akdeniz’in birçok ülkesini ziyaret etti. İlk deniz yolculuğunu 14 yaşında gerçekleştiren Kolomb, dünya tarihinde büyük bir değişime yol açtığı gibi, ardında yepyeni ufuklar da açmış.

Yaşadığı dönemde seyahatine çıkmadan önce bu seyahati finanse etmek için birçok devlet temsilcisi ve hükümdar ile görüşmeler yapan Kolomb, destek istemek için Osmanlı İmparatoru II. Bayezid ile de görüşmüş. “Sultan’ın adına yeni ülkeler keşfetmek için” gemiler rica eden gezgin, “hayalperest” olduğu düşünülerek geri çevrilmiş. Tabii yalnızca Osmanlı İmparatorluğu değil, İspanya dışında tüm ülkeler Kolomb’un bu talebini reddetmiş.

1484 yılında, İspanya Kralı II. Ferdinand ve Kraliçe I. Isabella batıya doğru yeni bir deniz yolu bulmak için Kolomb’un planını kabul etti ve ona üç gemi verdi.1492 yılında 3 İspanyol gemisi ile Atlas Okyanusu’na açılan ünlü kâşif Bahama, Küba, Jamaika gibi yerlerin hepsini Hindistan’ın batısı sanarak bulduğu yerlere İndias yani Hintliler adını verdi. Günümüzde de Kolombiya’daki Cartagena de Indias adı buradan gelmekte.

Kristof Kolomb Amerika Kıtası’na dört sefer yaparak Karayip Adaları’nı, Orta Amerika’yı ve Güney Amerika’nın kuzeyini keşfetti. Kolomb’un keşifleri, Avrupalıların Amerika kıtasıyla tanışmasına ve bu kıtanın kolonileştirilmesine yol açtı. Yeni bir kıta keşfettiğini öğrenemeden hayata veda eden Kolomb, Amerika Kıtası’na ayak bastığını hiçbir zaman öğrenemedi.

Ferdinand Macellan (1480- 1521)

Ferdinand Macellan (1480-1521), Dünya’yı dolaşan ilk insan olan Portekizli bir denizci ve kaşiftir. Dünya çevresindeki seyahatini tamamlayan Büyük Okyanus’u araştırma görevini tamamlayan ve dünyadaki tüm meridyenlerden geçen ilk insanın O olduğunu söylemeden geçmemeliyiz.

Macellan, 1480 yılında Portekiz’in Sabrosa kentinde doğdu. Gençliğinde denizci olarak çalıştı ve Afrika’nın batı kıyısını keşfetti. 1517 yılında İspanya Kralı II. Charles’ın hizmetine girdi ve Asya’ya yeni bir deniz yolu bulmak için bir sefere çıkmaya başladı.

Yeni bir baharat yolu bulma amacı ile beş gemi ve 300 gemici ile Sevilla’dan yola çıkan Macellan’a İtalyan kâşif Antonio Pigafetta eşlik etmiş. Pigafetta, tüm seyahati gün gün yazmış. Ve onun sayesinde her şey günümüze kadar ulaşmış. Ayrıca bu yolculuğa alanında uzman bilim insanları da katılmış. Bu bilim insanları sayesinde değişik hayvan türleri ve bitkiler de keşfedilmiş.

Macellan, Amerika’nın güneyinde, bugün kendi adını taşıyan Macellan Boğazı’nı keşfetti. Seyahatinde Büyük Okyanus’u oldukça sakin gören kâşif, bu sebeple buraya “sakin” anlamına gelen “pasifik” ismini vermiş. Dolayısıyla büyük okyanus olarak bildiğimiz Pasifik Okyanusu’na adını veren de Macellan’dır. Boğazdan geçerek Pasifik Okyanusu’na ulaşan Macellan günümüzde Filipinler olarak bilinen adalar grubuna ulaştı. 1521’de Filipinlilerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden ünlü kâşifin donanması 1522’de Portekiz’e yalnızca bir gemi ve 18 kişiyle dönebilmiş.

Donanma her ne kadar komutansız dönmüş olsa da bu keşif insanlık ve dünya tarihine önemli katkılar koymuştur. Büyük Okyanus’un varlığı bu şekilde ortaya çıkmış ve bu seyahat sayesinde dünyanın yuvarlak olduğu deniz yoluyla dolaşılarak ispatlanmış.

Evliya Çelebi (1611 – 1682)

On yedinci yüzyılda yaşamış Osmanlı seyyahı, yazar ve tarihçidir. Evliya Çelebi, 1611 yılında İstanbul’da doğmuştur. Evliya Çelebi, ilk eğitimini İstanbul’da almıştır. Daha sonra, dönemin önemli bilim adamlarından ders almıştır. Evliya Çelebi, 1630 yılında, 19 yaşındayken, seyahatlerine başlamıştır. Evliya Çelebi, 40 yıl boyunca, Osmanlı İmparatorluğu’nun her köşesini gezmiştir. Seyahatleri sırasında, gördüğü yerleri, insanları, kültürleri ve tarihi eserleri not etmiştir.

Evliya Çelebi’nin seyahatleri, onu dönemin en önemli seyyahlarından biri haline getirmiştir. Anadolu, Azerbaycan, Ermenistan, Suriye, Filistin, Girit, İran, Irak, Rusya, Balkanlar, Mısır ve Sudan’a kadar birçok yeri dolaşan seyyah görüştüğü kişileri ve yaptıklarını not alarak uzun uzun anlatmış. Evliya Çelebi, 1682 yılında, 71 yaşındayken, İstanbul’da ölmüştür. Evliya Çelebi’nin en önemli eseri, “Seyahatname”dir. Seyahatname, 10 ciltten oluşan bir eserdir. Seyahatname’de, Evliya Çelebi, gördüğü yerleri, insanları, kültürleri ve tarihi eserleri detaylı bir şekilde anlatmıştır. Seyahatname, Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel ve tarihi mirasını günümüze taşıyan en önemli eserlerden biridir. Halkın anlayabileceği gibi yalın ve duru bir dil kullanan Evliya Çelebi’nin anılarını yazdığı 10 ciltlik seyahatnamesi günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’nde yer almakta.

James Cook (1728-1779) 

James Cook, 7 Kasım 1728’de İngiltere’nin Yorkshire kentinde doğdu. Gençliğinde denizci olarak çalıştı ve 1755 yılında İngiliz Kraliyet Donanması’na katıldı. 1768 yılında, İngiltere Kraliyet Cemiyeti tarafından Büyük Okyanus’taki Güney Kutbu’nu keşfetmesi için görevlendirildi.

Cook, 1769 yılında Avustralya’nın doğu kıyısına ulaştı ve bu kıtanın keşfini yaptı. Daha sonra, Yeni Zelanda’yı keşfetti ve bu iki ülkeyi haritaladı. Cook, 1772 yılında ikinci seferine çıktı ve Pasifik Okyanusu’ndaki birçok adayı keşfetti. Bu seferde, Avustralya’nın batı kıyısına ulaştı ve bu kıyıyı da haritaladı.

Cook, 1776 yılında üçüncü seferine çıktı ve Pasifik Okyanusu’nun kuzeyine doğru ilerledi. Bu seferde, Hawaii Adaları’nı keşfetti ve bu adaların yerlileri ile ilk kez temasa geçti. Cook, 1779 yılında Hawaii Adaları’nda yerlilerle çıkan bir çatışmada öldürüldü.

Cook, Pasifik Okyanusu’nun keşfinde önemli bir rol oynadı ve bu okyanustaki birçok adayı keşfetti. Cook’un keşifleri, Avrupalıların Pasifik Okyanusu’nu ve bu okyanustaki adaları daha iyi tanımalarına yardımcı oldu. Cook’un keşifleri, ayrıca Avrupalılar için yeni ticaret yolları açtı ve yeni kıtaların keşfedilmesine yol açtı.

Cook, bir denizci, haritacı ve kâşif olarak büyük bir başarı elde etti. Cook’un keşifleri, dünyayı daha iyi anlamamıza yardımcı oldu ve birçok insanın seyahat etmesine ilham verdi.

İngiliz denizci ve kâşif olan Kaptan James Cook, özellikle Büyük Okyanus’a gerçekleştirdiği seyirler ve bu seyirler sırasındaki ada keşifleri ile tanınıyor. Dünya üzerinde çok fazla kara parçası keşfeden Yüzbaşı Cook, iyi bir bilim insanı, haritacı ve araştırmacı olarak da tarih sayfalarından yer alıyor. Dünyayı iki kez dolaşan ve 7 kıtayı ziyaret eden Kaptan James Cook, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı keşfederek, günümüzde kullandığımız Pasifik haritasını yaratmış isimdir.

Neil Armstrong (1930-2012)

İnsanlık ve dünya tarihine en önemli katkılardan birini Ay’a ayak basarak yapan Neil Armstrong en ünlü kâşifler arasında tabii ki yerini alıyor. Ay’a seyahat eden modern bir maceraperest olan Armstrong, insanlık için dev bir adım atmış; insanın aklına koyduğunda gerçekleştiremeyeceği hiçbir şey olmadığını kanıtlamıştır.

Neil Armstrong, Amerikalı bir astronot ve mühendis. 20 Temmuz 1969’da Buzz Aldrin ile Apollo 11 uzay aracıyla Ay’a inen ilk insan oldu. Armstrong, Ohio’da doğdu ve Purdue Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği okudu. 1951’de ABD Donanması’na katıldı ve savaş pilotu olarak görev yaptı. 1955’te NASA’ya katıldı ve astronot oldu.

Armstrong, Apollo 11 görevine seçildiğinde 39 yaşındaydı. 16 Temmuz 1969’da Apollo 11, Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. 20 Temmuz 1969’da Armstrong ve Aldrin, Ay’a iniş yaptılar. Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan oldu ve “Bu, insanoğlu için küçük bir adım, ama insanlık için büyük bir sıçramadır” sözünü söyledi.

Armstrong, Ay’dan sonra NASA’da kaldı ve diğer görevlerde de yer aldı. 1971’de NASA’dan emekli oldu ve üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2012 yılında, 82 yaşındayken öldü.

Armstrong, bir kahraman olarak anılır. Armstrong’un başarıları, dünyayı daha iyi anlamamıza yardımcı oldu ve birçok insanın hayallerini ateşledi.

Bu kaşiflerin keşifleri, dünyayı daha iyi anlamamıza yardımcı olmuş ve birçok insanın seyahat etmesine ilham vermiştir. Ayrıca bu kaşiflerin keşifleri, dünya ticaretinin gelişmesine ve yeni kültürlerin birbiriyle etkileşime girmesine yardımcı olmuştur. Bu etkileşimler, dünya kültürünün gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:

 info@vitaseyahat.com.tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/vitaseyahat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/vitaseyahat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/vitaseyah...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/vitaseyahat/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52