2023 Avrupa Kültür Başkentleri Açıklandı

Avrupa Birliği tarafından her yıl üye devletler arasından seçilen Kültür Başkentleri programı kapsamında 2023 Kültür Başkentleri Veszprem, Timioşara ve Elefsina oldu!

Bir yıl süren etkinlikler çerçevesinde şehirler hem yerel kültürü tanıtıyor hem de tarihi varlıkları ile meraklıları için cazibesini artırıyor. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul‘un ardından şimdilerde Avrupa’daki bu üç yeni şehir, 2023 Kültür Başkenti seçilerek bir yıl sürecek büyüleyici bir yolculuğa ev sahipliği yapıyor.

Sanat, tarih, gastronomi ve daha pek çok özelliği ile gelecek vadeden 2023 Kültür Başkentleri Veszprem, Timioşara ve Elefsina‘yı bu yılki seyahat planlarınıza dâhil etmenizi öneririz.

Veszprém, Macaristan

2023 Kültür Başkenti olmanın heyecanını yaşayan Macaristan’ın en önemli kentlerinden birisi olan Veszprem, Budapeşte’ye 120 km uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 60 bin kişinin yaşadığı bu eski şehir; 2019’daki UNESCO Müzik Şehri unvanının ardından bu yıl da Kültür Başkenti olmanın heyecanını yaşıyor.

Timişoara, Romanya

Romanya’nın üçüncü büyük şehri olan Timişoara; opera, bale, tiyatro ve çeşitli konser etkinlikleri açısından oldukça zengin bir şehir. Avrupalıların mimari benzerliği yüzünden “Küçük Viyana” ismini verdiği şehrin nüfusu 350 bini aşıyor. 1889’daki elektrikli sokak lambalarının ilk tanıtıldığı yer olarak bilinen şehirdeki bir yıl sürecek sanat programının merkezinde ise “Işığınızı parlatsın, şehri aydınlatsın!” sloganı ile ışık teması yer alıyor.

Elefsina, Yunanistan

Atina’ya sadece 18 km uzaklıkta bulunan Elefsina‘nın 2023 Avrupa Kültür Başkenti açılış töreni 4 Şubat’ta birçok mekanın bulunduğu şehrin sahil şeridinde yapılacak. Bu açılış, Elefsina’nın büyüleyici tarihini kutlarken, tüm yıl sürecek programı da tanıtmasını sağlayacak. Sabahtan akşama kadar devam edecek olan sergi, konser ve partiler ise sokakları canlandıracak ve toplamda 30 farklı mekânda 400’den fazla prodüksiyon planlanacak. Kısacası Elefsina heyecan dolu bir kültürel yıl geçirmeye hazırlanıyor.

Size özel seyahat programı ve rezervasyon için:

info@vitaseyahat.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir